15. 2. 2021

Kancelář s flexibilní dobou nájmu jako řešení v době krize

Současná situace na trhu pronájmů kancelářských prostor, ovlivněná dopady pandemie, nahrává konceptu kanceláří s flexibilní délkou nájmu a nabídkou souvisejícího servisu. Část společností do budoucna nebude usilovat o víceleté nájemní smlouvy a upřednostní spíše zařízené kanceláře nabízející pružné nájemní řešení, které umožní rychle reagovat na ekonomické výkyvy.

S příchodem pandemie se stal běžnou součástí pracovního života většiny firem home office a na základě dosavadních průzkumů lze usuzovat, že možnost práce z domova budou někteří zaměstnavatelé četněji využívat i po tom, co se situace vrátí do normálu. Žádanější tak pravděpodobně bude hybridní režim, během kterého budou zaměstnanci fungovat částečně na dálku, částečně z kanceláře. Z průzkumu JLL vyplynulo, že v roce 2030 bude 30 % veškerých kancelářských prostor pojato jako flexibilní pracoviště, kde si firmy pronajmou místo pro část svých zaměstnanců, specializované týmy nebo ad hoc projekty.

V nastalé situaci firmy zavedly režim home office, nebo jeho kombinaci s prací v kanceláři. Tvrdí, že za více než půl roku se tento způsob práce osvědčil a že většina zaměstnanců si na nové podmínky rychle zvykla a vykazuje stejnou, ne-li vyšší efektivitu práce. Tyto společnosti nejspíš nebudou mít důvod aktuální pracovní mód měnit a vytvoří více sdílených pracovních míst na úkor těch stálých. Nyní se tak mnoho firem snaží o podnájem přebytečných metrů čtverečních a pro další nájemní období pronajímatelnou plochu nejspíš zredukují,“ komentuje současný stav Jaroslav Waldhauser, vedoucí týmu pronájmu komerčních prostor ve Svoboda & Williams. „Osobně se však domnívám, že dlouhodobě home office dobře fungovat nemůže – není tak efektivní, navíc neumožňuje tolik nutné budování firemní kultury, která je pro udržitelnost každé společnosti zásadní. Většina profesí prostředí kanceláře potřebuje a jakmile krize pomine, firmy svůj postoj přehodnotí,“ dodává.

Nevýhody práce z domova vyšly na povrch právě se současnými extrémními podmínkami. Část zaměstnanců si stěžovala na nedostatek sociálních interakcí, splynutí pracovního a osobního života, špatné připojení k internetu či málo klidu na práci. Tyto negativní aspekty rovněž nahrávají konceptu flexibilních kanceláří, které nabízejí – na rozdíl od obýváku – stimulující a profesionálně vybavené pracovní zázemí.Někteří klienti, kteří využívají prostory našich sdílených kanceláří myhive Flexi Offices, mají děti, zároveň nemají tak velkou nemovitost, v níž by měli prostor na klidnou pracovnu – pro takové je nepřetržitá práce z domova doslova ,mission impossible‘. Právě proto je pro zaměstnavatele ideální flexibilní kancelář, ve které se mohou kolegové střídat. Snadno tak oddělí práci od života v obýváku,“ dodává Marie Kantorová, Flexible Workspace Consultant společnosti Offices Unlimited.

Nájemci mohou v prostorách, které tvoří portfolio společnosti Offices Unlimited, využít režim pronájmu Flexi Balance – ten reflektuje současnou nepříznivou situaci, kdy se klienti nechtějí vázat dlouhodobou nájemní smlouvou, jelikož často nevědí, na jak dlouho budou kancelář potřebovat. Flexi Balance tak nabízí zkrácenou výpovědní dobu, 30–40% slevy na kanceláře a zvýhodněnou sazbu za denní pronájmy.